Büyüme, gelişme ve sağlıklı yaşam için gerekli olan besinlerin kullanılması çocuk beslenmesi için önemlidir. Yetersiz beslenme hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

0-6 yaş arası çocuklarda protein yetersizliği, anemi, raşitizm, okul çağındaki çocuk ve ergenlerde zayıflık ve obezite, anemi, iyot eksikliği, vitamin eksikliği, diş çürüklerinin yanında çocuğun yetişkinlik dönemindeki davranışlarını etkileyen alışkanlıklar çoğunlukla okul öncesi dönemde kazanılır.

Benzer şekilde çocuğun bu yaştaki yeme alışkanlıkları onu daha sonraki yaşamında etkileyecek ve ileride beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır. Doğru ve dengeli beslenmeden kaynaklanan sorunların önlenmesinde beslenme eğitimi en önemli faktörlerden biridir. Çocukların beslenme ilkelerine göre beslenme alışkanlıkları söz konusu olduğunda çocukların yetiştirilmesinde ve aile ortamının etkilenmesinde rol oynarlar.

Çocuklarda Dengeli Beslenme Nedir?

Çocuklar için sağlıklı beslenme, gelecekteki hastalıkları önlemek ve gelişmek için çok önemlidir. Çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmak için her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve yemelidirler. Çocuğun sağlıklı beslenmesi için karbonhidrat alımı çok önemlidir. Tahıllar karbonhidrat açısından zengin bir lif kaynağı olduğundan tercih edilebilir.

Aynı zamanda çocuğun beslenmesi sırasında da protezin kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çocuklar için aşağıdaki beslenme önerileri geçerlidir. Çocukların proteine ​​yağsız et, balık, süt, yumurta, yoğurt, peynir, fasulye ve baklagiller gibi ürünlerden ihtiyacı vardır. Çocuğun sağlıklı beslenmesi için kalsiyum, A ve B12 vitaminleri açısından zengin süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Aromalı yoğurt yerine sade yoğurt tercih edilmelidir.

Çocuklarda Dengeli Beslenme Nedir?

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

Sağlıklı çocuklar toplum için sağlıklı bir geleceğin temelidir. Bir çocuğun sağlığı ve sağlıklı bir yetişkin olma yeteneği, onun anne karnında başlayan sağlıklı bir ortamda büyümesine bağlıdır. Okul öncesi hayatın en hassas dönemlerinden biridir.

Bu dönemde çevre ve aldığı uyaranlar çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal büyüme ve gelişmesinde oldukça olumlu rol oynar. Okul öncesi dönem, yetişkinliğin temelini oluşturan pek çok alışkanlığın oluştuğu dönemdir. Bu dönemde iyi gelişmiş, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ve doğru, dengeli beslenmenin benimsenmesi önemlidir.

Çocukken iyi alışkanlıklar geliştirmediyseniz, yetişkin olduğunuzda onlardan kurtulmanız çok zordur. Okul öncesi dönemdeki çocuklar yemeğe karşı açık ve kesin bir tutuma sahip olmaya başlarlar. Bu yaş grubu çocuklar besin grupları arasında en az sebzeleri severler. Ayrıca bu yaş grubundaki çocuklar karışık yiyecekler yemezler.

Eğer bir anne çocuk beslenmesi ile anne çocuğu sebzelerle beslemeye karar veriyorsa bunların nasıl pişirildiğine ve servis edildiğine dikkat etmelidir. Bu yaştaki çocuklar genellikle lahana, karnabahar, pırasa ve kereviz gibi sebzeleri yemezler.

Bu nedenle domates, havuç gibi çiğ olarak yenebilen sebzeleri diğer sebze yemeklerine tercih edilir. İnce dilimlenmiş sebzelerin yemesi daha kolay ve daha lezzetlidir. Miktarı sınırlı da olsa yediği sebze ve meyveler, sebze ve meyve grubundan gerekli besin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Bu çağda beslenme çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve fiziksel aktivitesine bağlıdır. Çocuğun bu yaştaki diyeti ve alışkanlıkları yetişkin beslenmesinin temelini oluşturur. Bu nedenle ailelerin bu dönemde çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmaları ve gıda eğitimi vermeleri oldukça önemlidir.

Okul çağındaki çocuklara yönelik beslenme programlarının amacı çocukların büyüme ve gelişmesini sağlamak ve olumlu beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır. Çocuklarda yetersiz ve dengeli beslenmenin temel göstergesi büyüme ve gelişmedir.

Yetersiz beslenme büyüme ve gelişmeyi yavaşlatır ve hastalık gelişme riskini artırır. Özellikle sağlıksız beslenme, diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıkların riskini artırıyor.

Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları

Çocuğun kişiliği okul öncesi dönemde oluşur. Bu yıllarda kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik dönemindeki davranışları da etkiler. Bu yaşlarda edinilen düzensiz beslenme alışkanlıkları yaşamın diğer dönemlerindeki fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimi de etkilemektedir. Erken çocukluk insan yaşamının en önemli dönemidir.

Bu yaştaki çocuklar ebeveynlerinden miras kalan özellikleri ve alışkanlıkları sergilerler. Bu dönemde geliştirmeniz gereken en önemli alışkanlıklardan biri de beslenmedir. Çocuklara doğru beslenme alışkanlığını kazandırmadaki amacımız onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlamaktır.

Doğru, dengeli beslenme ve iyi alışkanlıklara sahip ailelerde büyüyen çocuklar, tamamlayıcı gıdalara zamanında başlamak da dahil olmak üzere iyi beslenme alışkanlıkları gösterirler. Çocuklara öğretmeye yönelik eylemler ancak sağlıklı bir eğitimle gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları

Çocuklar İçin Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

Günün başlangıcı olan kahvaltıda yedikleri sağlıklarını etkilediğinden çocuğu kahvaltı yapmayan annelerin sorumluluğu büyüktür.

İşte çocuklarınıza sunabileceğiniz bazı sağlıklı kahvaltı seçenekleri;

  • 1-2 dilim sebze veya cheesecake ve bir bardak kefir,
  • Bir dilim tahıllı ekmeği yağlayın ve bal ve bitki çayı,
  • 1 kase süt ve kurutulmuş meyve,
  • Badem unu, ceviz, fındık ve yulafla karıştırılmış yoğurda doğranmış taze meyve,
  • Tam buğday, çavdar veya tahıllı ekmek, kaşar peyniri, domates ve salatalık ile tost,
  • Süt, bal ve muzun bir karıştırıcıda karıştırılmasıyla yapılan içecekler önerilir.

Çocuklar İçin Okul Beslenmesi Önerileri

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bazı araştırmalar çoğu çocuğun okul saatlerinde kahvaltı yapmadığını, yapsa bile sağlıksız atıştırmalıklardan kaçındığını gösteriyor. Çocuklara kahvaltı ve diğer öğünlerde süt veya meyve suyu içirilmelidir.

Vücudun besinlerden yararlanma yeteneğini azalttığı için çocuklara temel gıdalarla birlikte çay ve kahve verilmemelidir. Beslenme durumu izlenmeli ve kilo alımı ve kaybını hesaba katacak önleyici tedbirler alınmalıdır.

5 Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bu yaş grubundaki çocukların günlük olarak tüm besin gruplarını tüketmelerine dikkat edilmelidir. Bu besin grupları süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze ve meyve grubu, yağ grubu ve tahıllardan oluşmaktadır. Çocuğun günlük beslenmesi fiziksel aktiviteyi dikkate alacak şekilde ayarlanmalıdır.

4 Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bu yaşta dikkat edilmesi gereken şey kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Çocuk kahvaltısında 1-2 dilim peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez, süt, yumurta veya omlet (haftada 2-3 kez), taze meyve, ev yapımı kuru meyveli kek veya hamur işleri yer almalıdır.

2 Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Ekmek ve tahıllar 2 yaşındaki bir çocuğun 3 yaş çocuk beslenmesi gibi uygun ve dengeli beslenmesi için ihtiyaç duyduğu besin grubudur. Tahıllar B vitaminleri açısından zengindir. B vitaminleri 1 yaş çocuk beslenmesi içinde bebeğin sinir sisteminin gelişimini ve vücudun enerji üretimini etkiler.

Bu grupta buğday, pirinç, yulaf, mısır ve bunlardan yapılan ekmek, makarna, bulgur, erişte gibi yiyecekler yer alır. Tam tahıllı, çavdar ve yulaf ekmeği arasında geçiş yapılması tavsiye edilir. Yemeğinizin bir parçası çorba ve pilav ise ekmek miktarını azaltmak yardımcı olur.


    Mutlu Danışan Yorumlarımız