Diyabet, kandaki şeker seviyesinin yüksek olduğu bir durumdur bu yüzden diyabet beslenme önemlidir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hatalı yeme-içme alışkanlıkları nedeniyle diyabetli bireylerin sayısı her geçen gün artıyor.

Tedavi edilmediği takdirde diyabet, kalp hastalığından tansiyona kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle şeker hastalığına beslenme açısından bakıldığında kan şekeri düzeyinin dengede tutulması çok önemlidir.

Hamilelikle başlayan veya hamilelik sırasında gelişen ve yüksek kan şekeri ile karakterize edilen bir karbonhidrat metabolizması bozukluğunda gestasyonel diyabet beslenme gereklidir. Kan şekeri düzeylerinin normalden yüksek ancak diyabet eşiğinin altında olduğu bilinen durum ise pre-diyabet beslenme olarak bilinir.

Diyabet Hastalarına Tavsiye Edilen Yiyecekler?

Vakaların %90'ında tip 2 diyabet yetişkin yaştaki aşırı kilolu kişilerde görülür. Bu tür hastalıklar başarılı bir şekilde tedavi edilir, ancak dikkatli olunması gerekir. Diyabetik diyet sorunlarında duruma göre tip 1 diyabet beslenme listesi veya tip 2 diyabet beslenme listesi yapılır.

Diyabetiniz varsa, sosyal mesafeye ve kişisel izolasyona uyarken diyabet menüsü konusunda endişe duyabilirsiniz. Bozulmayan yiyeceklerin elinizde olması, markete yapacağınız gezileri en aza indirecek ve besleyici bir diyabet beslenme listesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Özellikle dondurulmuş ve oda sıcaklığındaki birçok gıdanın kan şekeri düzeyleri üzerinde çok az etkisi vardır. Diyabetik diyet listenizdeki yiyecekler şu anda kilerinizde veya dondurucunuzda olabilir.

Diyabet hastaları için;

  • Kurutulmuş nohut
  • Antep fıstığı
  • Dondurulmuş meyveler
  • Konserve ürünleri

Şeker hastaları için kan şekeri seviyesini sabit tutmak önemli olduğundan bu ürünler en çok tercih edilenler arasındadır.

Diyabet Hastalarına Tavsiye Edilen Yiyecekler?

Sağlıklı (Kompleks) Karbonhidratlar

Kompleks karbonhidratların ağızdan ince bağırsağa kadar sindirim sürecini tamamlaması basit karbonhidratlara göre daha uzun sürer. Bu da kan şekerinin daha yavaş yükselip düşmesine neden olur.

Kompleks karbonhidratlı gıdalar arasında kahverengi pirinç, kinoa, yulaf, arpa, mercimek, bezelye, barbunya fasulyesi, brokoli, havuç, fasulye, elma, muz, portakal, kivi, çiğ badem, ceviz ve fındık bulunur.

Kompleks karbonhidratlar yiyen kişilerin kolesterol düzeyleri daha düşüktür. Çalışmalar, günde üç veya daha fazla porsiyon tam tahıllı gıda tüketen kişilerin kalp-damar hastalığı riskinin %25-36, felç riskinin %37 ve diyabet riskinin %21-27 azaldığını göstermiştir.

Kompleks karbonhidratlar kötü kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriğinden dolayı sindirim sistemini düzenler ve divertiküler hastalık riskini azaltır.

Liften Zengin Gıdalar

Diyet lifli, gıdanın bağırsak enzimleri tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Lifli gıdaların kabızlığa iyi gelir. Ancak lifli gıdaların faydaları sadece kabızlıkla sınırlı değildir, aynı zamanda sağlık açısından pek çok önemli faydaya da sahiptirler. Kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltır. Birçok gıda da bulunan diyet lifi suda çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılır.

 Pek çok sebzede, cevizde, tam tahıllarda ve tam tahıllarda bulunur. Çözünür diyet lifi sakız, mukus, pektin ve beta-glukagon formunda bulunur. Suda çözünürler ve jel benzeri bir yapı oluştururlar. Kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine katkıda bulunurlar.

Bezelye, arpa, portakal, baklagiller, yulaf, havuç ve elma gibi meyve ve sebzelerde bulunurlar. Lifli zengin gıdaları tip 1 diyabet beslenme diyetisyen aracılığıyla da öğrenebilir ve diyabet beslenme piramidi ile merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Balık

Haftada en az iki kez balık yemek, diyabetli kişilerde sık görülen böbrek hastalığı riskini azaltır. Çalışma grubu epidemiyologu Amanda Andler, böbrek hastalığının diyabetin en ciddi komplikasyonlarından biri olduğunu, balıktaki besinlerin böbrek fonksiyonlarını etkileyebileceğini ve kan şekeri seviyelerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceğini ve bunun mümkün olduğunu açıkladı.

İyi Yağlar

Esansiyel yağlar topikal olarak hava veya difüzyon yoluyla uygulanabilir. Gastrointestinal problemler ve kilo alımı gibi diyabetik komplikasyonları tedavi etmek için kullanılabilir. Esansiyel yağları cildinize uygularsanız, tahrişi önlemek için bunları daima bir taşıyıcı yağla seyreltin.

Binlerce yıldır uçucu yağlar, küçük sıyrıklardan depresyon ve anksiyeteye kadar her şeyin tedavisinde kullanılmıştır. İnsanlar pahalı reçeteli ilaçlara alternatif aradıkça günümüzde popülaritesi artıyor. Esansiyel yağlar bitki özlerinden yapılır. Bu, soğuk pres veya buhar damıtma işlemiyle yapılır. Sağlık sorunlarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanabilir veya havaya dağılabilir.

Diyabet Hastalarının Kaçınması Gereken Yiyecekler

İşlenmiş karbonhidratlar ve ilave şekerlerle yapılan gıdalar da enerji sağlar ancak çok az besin maddesi sağlar. İnsanlar mümkün olduğunca bunlardan uzak durmalıdır. Diyabet hastaları sağlıksız karbonhidrat alımını sınırlamalı ve sağlıklı karbonhidratlara odaklanmalıdır.

Karbonhidrat alımınızı da doktorunuza danışmalı ve ne kadar yediğinizi takip etmeli. Tüm tahıllar nişasta içerir ancak tam tahıllar aynı zamanda önemli vitaminler, mineraller ve lif de içerir.

Diyabet hastaları aşağıdakileri sınırlamalı veya bunlardan kaçınmalıdır: Beyaz ekmek, simit, tortilla, kekler, muffinler ve beyaz un içeren diğer fırınlanmış ürünler, Beyaz pirinç, beyaz makarna, tam tahıllar, krakerler ve çubuk krakerler vb. besinlerden uzak durulmalıdır.

Diyabet Hastalarının Kaçınması Gereken Yiyecekler

Doymuş Yağlar

Doymuş yağ korkusu, diyabeti yönetmenin en güvenli ve en etkili yöntemlerini sekteye uğrattı. 1994 yılında diyabet teşhisi konulduktan sonraki ilk 13 yıl boyunca enerji için yüksek yağ gerektiren, sıkı kan şekeri kontrolü ve ilaçsız kilo kontrolü gerektiren düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamasını engelledi.

Şimdiye kadar tıbbi kurumlar bize "tam tahıllar" ve diğer yüksek glisemik indeksli karbonhidratları yememizi tavsiye ediyordu; bu da diyabetin önlenmesini ve tedavi edilmesini çok zorlaştırıyor ve kilo alımına büyük katkıda bulunuyor.

Trans Yağlar

Bu yağların sağlıksız olduğu biliniyor. Trans yağların kullanımına ilişkin farkındalığın artması ve düzenleyici kısıtlamalar nedeniyle son yıllarda tüketim azalmış olsa da, trans yağlar hâlâ halk sağlığı açısından bir sorun teşkil etmektedir.

Kolesterol

Tip 2 diyabet genellikle sağlıksız kolesterol düzeyleriyle ilişkilidir. İyi glisemik kontrolü olan şeker hastalarında bile, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalık riskini artıran çeşitli kolesterol sorunlarının bir kısmını veya tamamını geliştirme olasılığı sağlıklı insanlara göre daha yüksektir.

Tuz

Sodyum vücuttaki sıvı dengesinin düzenlenmesinde rol oynar ve normal kan hacminin ve kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Çok fazla tuz kan basıncını yükseltebilir ve sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu, ayakların şişmesine ve şeker hastaları için çok zararlı olabilecek diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şeker Hastalarına Genel Öneriler Ve İpuçları

Özel diyabetik ürünlere veya özel diyetlere gerek yoktur. Aileniz için yapılan tüm "sağlıklı" yiyecekler sizin için de iyidir. Her besin grubundan günlük olarak alınması gerekir. Karmaşık karbonhidratları seçin ve lif alımınızı artırın.

Daha fazla nişastalı olmayan sebzeler (brokoli, ıspanak), meyveler ve baklagiller yiyin. Çilek, kalorisi düşük, lif oranı yüksek ve suyu yüksek mükemmel bir meyve çeşididir. En az işlenmiş tahılları seçin. Yulaf kan şekerinin aniden yükselmesini önler, kan şekeri seviyesini düzenler ve kilo kaybına yardımcı olur.

Hayatınızda Şekeri Azaltmanın Yolları

Şekeri bırakmak istiyorsanız doğru tutum önemlidir. Kendi haline bırakırsanız kendinizi daha iyi hissedecek ve daha uzun yaşayacaksınız. Şekersiz beslenme hedeflerinize ulaşmanın bir sonraki adımı, şekeri mutfak raflarınızdan çıkarmaktır.

Diyette Sağlıksız Yağları Azaltıp İyi Yağları Artırmanın Yolları

Yağ kaybetmenin iyi bir yolu, kısa sürede çok fazla egzersiz yapmak yerine her gün biraz egzersiz yapmaktır. Fast food tarzı diyetler vücuttaki yağ yüzdesini artırır. Çalışanlar öğle yemeklerini dışarıda yiyorlar ve bu tür yemekleri uygun olduğu için tercih ediyorlar. Ancak öğle yemeğinde sebze ve et içeren ev yapımı yemekler daha sağlıklıdır.

Kan Şekerini Düzenleyen Gıdalar Nelerdir?

Yabani bitkilerden biri olan sumağın meyveleri toplanıp kurutulur ve toz haline getirilir, işlendikten sonra baharat olarak kullanılır. En iyi kan şekerini düzenleyen gıdalardan biridir.


    Mutlu Danışan Yorumlarımız