Diyet yapmak genellikle kilo kaybıyla ilişkilendirilse de, kilo alma yöntemleri içeren ve kilo alma amacıyla yapılandırılmış bir diyet planının da gerekli olduğunu unutmamak önemlidir.

Kilo almayı engelleyen herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını varsayarsak, dikkatli bir planlamayla istenilen kiloya ulaşmak mümkün olabilir. Dengeli ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uzmanlardan rehberlik almak ve belirli kurallara uymak çok önemlidir.

Vücut ağırlığı veya vücut şekli bireyin genel sağlığında çok önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir şekilde kilo alma yolunda ilerlemek ve alınan kiloyu korumak, onu kaybetmek veya korumakla sınırlı değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo almanın gerekli olduğu durumlar vardır.

Hangi Durumlarda Kilo Alınması Gerekir?

Diyet denildiğinde ilk akla gelen zayıflama olsa da, kilo alma diyeti de kilo almakta zorlanan bireyler tarafından tercih edilebiliyor. Kilo alımına engel bir sağlık sorunu olmadığı takdirde uygun bir planlama ile ideal kiloya ulaşılabiliyor.

Orantılı ve formda bir dağıtıma sahip olmak için uzman yardım almak ve bazı kurallara uygunluk önem taşımaktadır. Kişinin boyuna, yaşına ve cinsiyetine göre önerilen kilonun altına düşmesi, dengesiz beslenmenin ve potansiyel besin eksikliğinin işareti olabilir.

Örneğin, yetersiz kalsiyum alımı osteoporoz riskini artırabilirken, yetersiz demir de yorgunluğa yol açabilir. Ayrıca hamilelik, emzirme ve yoğun egzersiz gibi belirli yaşam evreleri de hızlı kilo alma gerektirir. Bu artan kalori ihtiyacının karşılanamaması, yetersiz beslenme nedeniyle çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir şekilde kilo almaya yönelik en yaygın kilo alma yöntemleri, yüksek kalorili, besleyici gıdaların tüketilmesidir. Hem kalori açısından zengin hem de besin açısından yoğun olan sevilen gıdaları dahil etmek, sağlıklı kilo alma için çok önemlidir. Yağ kütlesindeki aşırı artışla karakterize edilen sağlıksız kilo alımı, çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için önerilen birkaç yöntemin dikkate alınması gerekir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Öğün Sayısını Artırmak

Gün boyunca 5-6 küçük öğün eklemek kalori tüketimini artırabilir. Üç büyük öğün yemek yerine bu yaklaşımı tercih etmek, artan kalori alımını destekler, böylece açlık çok fazla hissedilmese bile kilo alımını kolaylaştırır. Bu süreci desteklemek için hem hafif hem de kalori ve besin açısından zengin gıdalara öncelik vermek çok önemlidir.

Besin Değeri Yüksek Besinler Seçmek

Yalnızca popüler yüksek kalorili seçeneklere odaklanmak yerine, besin içeriği nedeniyle sağlıksız kilo alımına yol açmayacak gıdaların seçilmesine ağırlık verilmelidir. Bunu başarmak için, kişinin özel beslenme ihtiyaçlarına uygun özel bir beslenme planı geliştirmek ve kilo alma programı yapmak üzere kayıtlı bir diyetisyenle birlikte çalışmanız önerilir. Böyle bir plan günlük kalori ihtiyacını belirleyebilir ve çeşitli besin gruplarından porsiyon büyüklükleri önerebilir.

Öğünleri Çeşitlendirmek

Yemekler, küçük, kalorisi yoğun ve besin açısından zengin ilaveler eklenerek çeşitlendirilebilir. Süt veya şekersiz fıstık ezmesi gibi sağlıklı yağ ve kalori oranı yüksek gıdaları dahil etmek ekstra protein ve kalori sağlayabilir.

Çorbalar, çeşitli sebzeler, tahıllar ve baklagillerle zenginleştirilebildiğinden, kalori alımını etkili bir şekilde artırabildiğinden ve temel besin maddelerinin alımını destekleyebildiğinden, bu tür iyileştirmeler için kolay bir fırsat sunar.

Her Besin Grubunu Tüketmek

Sadece porsiyon başına besin yoğunluğunu arttırmak, sağlıklı kilo alımını teşvik etmek için yeterli değildir. Besinlerdeki dengesizlik, kilo almanıza rağmen sağlıksız bir vücuda neden olabilir. Sadece kalorisi düşük diye sebze tüketimini azaltmamak gerekiyor.

Sebzeler çeşitli vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve proteinler sunar. Sebze yemeklerini veya salataları zeytinyağı, yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem gibi), tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı yağlar ile çeşitlendirmek, yalnızca kalori alımını artırmakla kalmaz, aynı zamanda temel mikro besinlerin günlük alımını da sağlar.

Denenmiş kilo alma yöntemleri içerisinde yer alan ve kilo almak için tüketebileceğiniz yüksek kalorili ve faydalı besin grupları şunlardır:

  • Kuruyemişler
  • Kurutulmuş meyveler
  • Yağlar
  • Süt ürünleri
  • Tahıllar ve baklagiller
  • Beyaz et, kırmızı et ve balık

Tüm bu besin gruplarını içeren bir diyet programı ile hem lezzetli hem de doyurucu öğünlere sahip olabilirsiniz.

Her Besin Grubunu Tüketmek

Sıvı Alımını Kalorilendirmek

Minimum besin ve kalori içeren içeceklerden kaçınmak yerine ev yapımı meyve smoothie’lerini tercih etmek, genel kalori tüketimini artırabilir. Diyet soda, kahve veya çay gibi içecekleri tercih etmek yerine süt, meyve suyu veya tam yağlı süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle meyveleri posaları bozulmadan bütün olarak harmanlamak ve süt veya yoğurt gibi bir protein kaynağı eklemek, daha az hacimle yüksek kalori alımı sağlayabilir.

Ayrıca bu içeceklere sağlıklı yağların ve yulaf gibi kompleks karbonhidratların dahil edilmesi de faydalıdır. Bununla birlikte, kalorili içecek alımının arttırılmasının, kilo alımı sırasında hayati önem taşıyan yeterli günlük su tüketimi ihtiyacının yerini almaması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Kilo Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sadece daha fazla yiyerek kilo almak, sağlıklı kilo almanın yolu değildir; yaşam tarzı seçimleri de aynı derecede önemlidir. Kas büyümesini ve ideal yağ kütlesini destekleyen sağlıklı yağlar, proteinler ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin bir diyet sağlıklı ve en hızlı kilo alma yolunda çok önemli bir faktördür.

Bu süreçte kas kütlesi kazanmak genel sağlık için çok önemlidir. Düzenli egzersiz aşırı yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olabilir ve kilo alımının esas olarak kaslardan oluşmasını sağlayabilir. Yeterli hidrasyon göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca gelişigüzel kalori alımından kaçınmak da hayati önem taşıyor; bunun yerine yağsız proteinler, kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, meyveler, tam tahıllı ekmekler, kompleks karbonhidratlar, yağlı tohumlar ve yumurta gibi gıdaların dengeli tüketimine odaklanın.

Bölgesel Olarak Kilo Almak Mümkün Mü?

Bireysel vücut biyolojisi farklılık gösterir ve kilo alma işleminin farklı bölgeler arasındaki dağılımını etkiler. Kilo alımı genellikle vücutta hem yağ hem de kas kütlesinin artmasına neden olur.

Ancak düzenli egzersiz belirli bölgelerin daha zayıf görünmesine neden olabilir. Cinsiyet aynı zamanda bölgesel kilo alımını da etkiliyor; erkeklerin karın bölgesinde, kadınların ise kalça bölgesinde daha fazla yağ biriktirme potansiyeli vardır.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.


    Mutlu Danışan Yorumlarımız