Diyet ve egzersizin tutarlı uygulanmasıyla sağlıklı kilo verme başarıya giden uzun bir yoldur. Çoğu kişi kısa vadede hızlı kilo verme için şok diyetlere başvuruyor ancak kalıcı bir başarı elde edemiyor.

Kilo vermenin temel amacı vücuttaki fazla yağlardan sağlıklı kilo verme ve kalıcı bir şekilde kurtulmaktır. Ani, hızlı kilo kaybı sadece metabolizmanızı bozmaz, aynı zamanda kilo alımınızı da hızlandırır. Ayrıca şok diyetler vücudun dengesini bozarak sağlık sorunlarına neden olur.

Kilo Vermek İçin Egzersiz Şart Mı?

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kilo vermek için, doğru beslenme programı kadar düzenli aerobik egzersizlerinde yapılması gerekir. Aerobik egzersiz genellikle uzun süreli aktivite sırasında vücuda güç sağlamak için oksijeni kullanan herhangi bir egzersizi ifade eder.

Bisiklete binme, yüzme, koşu bandı aktiviteleri, ip atlama gibi egzersizler örnek olarak verilebilir.  Aerobik egzersizin sadece kilo vermek ve vücut oluşturmak için değil, aynı zamanda formda ve sağlıklı kalmak için de gerekli olduğunu unutmamalıyız.

Düzenli aerobik egzersiz sayesinde özellikle yaşlılarda oluşabilecek sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilir ve bütünsel bir fizik tedavi yaklaşımıyla güçlü bir kalp, kas ve kemik yapısına kavuşmaya yardımcı olur.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mıdır?

Birçok insan hızlı bir şekilde kilo vermenin cazibesine kapılır. Çoğumuz için kısa vadeli, hızlı kazanımlar elde etmek, uzun vadeli, sürdürülebilir yaşam değişiklikleri yapıp bunlar hakkında düşünmekten daha kolaydır.

Ancak araştırmacılar hızlı kilo kaybını "şok diyet" olarak adlandırıyor. Kısa sürede güzelleşebilseniz de bazı riskler vardır. Çok hızlı kilo verdiğinizde, bu ağırlığın bir kısmı yağ yerine yağsız vücut kütlesinden (kas ve kemik) gelir. Tedavi edilmezse, düşük kalorili bir diyet, yağsız vücut kütlesinin yüzde 25'ine kadar kayba yol açabilir.

 Hızlı kilo kaybının diğer olası yan etkileri arasında elektrolit dengesizlikleri, kalp atış hızı ve ritim anormallikleri, hipoglisemi, dehidrasyon, akut gut atakları, saç dökülmesi, halsizlik, kabızlık ve diğer birçok rahatsızlık yer alır.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mıdır?

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

En yaygın ve yıkıcı günlük alışkanlıklardan biri, kendinizi ve hayatınızı sürekli olarak diğer insanlarla ve onların hayatlarıyla karşılaştırmaktır. Güvensizlik duygusu ön plana çıkıyor ve olumsuz duygular sizi bunaltıyor.

Kendinizi kendinizle kıyaslayın ne kadar geliştiğinizi, neler başardığınızı ve hedeflerinize ulaşmaya ne kadar yakın olduğunuzu görün. Bu uygulamanın olumlu etkileri şükran ve nezaket olacaktır. Kişi kendisini başkalarıyla karşılaştırmadan ne kadar yol kat ettiğini görmek ona kendini iyi hissettiriyor.

Günlüğünüze başardıklarınızı yazmak için her gün veya haftada birkaç dakika ayırarak bu alışkanlığı geliştirebilirsiniz. Bu nedenle zamanla kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın ve kendinize odaklanmaya başlayın.

Sürekli Dışarıda Yemeyin

Restoran yemeklerinde sıklıkla yağ, tuz, şeker ve baharat gibi katkı maddeleri bulunur. Bu tür gıdaların sürekli tüketimi obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi birçok ciddi hastalığın gelişmesine ve kronikleşmesine yol açabilir.

Ayrıca kullanılan malzemelerin kalitesi ve yemeklerin hazırlanmasından kaynaklanan hijyen uygulamaları da vücut sağlığını olumsuz yönde etkiler. Dışarıda yemenin bir diğer dezavantajı porsiyonları kontrol edememenizdir. Bu aşırı yemeye yol açabilir.

Evde Hızlı Ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir?

Evde en kalıcı ve en hızlı kilo verme yolu karbonhidratları tamamen kesmek ya da saatlerce yoğun egzersiz yaparak yağ yakmak değildir. Her insanın farklı özellikleri olduğu için hızlı kilo verme yöntemleri benzer başarıyı elde etmek muhtemelen imkansızdır.

Bunu yapmak için sizin için en iyi kilo verme yöntemleri özelleştirilmesi gerekiyor. Mevcut bilgiler göz önüne alındığında, hızlı kilo vermek için yapabileceğiniz şeyler listesinin başında profesyonel yardım yer almalıdır.

Çünkü kullandığınız yöntem metabolizmanıza, yaşınıza, günlük kalori ihtiyacınıza ya da cinsiyetinize uymuyorsa hedeflerinizden uzaklaşırsınız. Bu nedenle kilo vermenin en kolay yolu kendinizi doğru yere, garanti denebilecek güvenli bir yere koymaktır.

Evde En Hızlı Ve Etkili Kilo Verme Yöntemler Nelerdir?

En zor şey, doğru yaşam tarzı değişikliklerini yapmak için ilk adımları atmak. Beslenme uzmanları ani hareket etmemenizi, süreci kademeli olarak başlatmanızı tavsiye ediyor. Bu, arızaların önlenmesine, yeni kurallara alışılmasına ve kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Öncelikle yağlı, tuzlu, tatlı ve baharatlı yiyecekler gibi abur cuburları beslenmenizden çıkarmalısınız. Daha az yemeniz gerektiği düşüncesi yanlıştır. Sık sık ve küçük porsiyonlarda yemelisiniz ve yiyecekler düşük kalorili olmalıdır.

  • Diğer Kilo Verme Hataları: Uzun Süreli Oruç: Sindirim sorunları nedeniyle daha fazla kilo alımına, kalori açığına ve sinirliliğe yol açar.
  • Çok yoğun antrenman yapmak: Yeni başlayanlar ciddi kas ağrılarına neden olur ve sporcuların daha hızlı iyileşmesine izin vermez.
  • Yağ Yakıcı Kapsül Kullanımı: Diyet ve egzersiz yapmadan sonuç alamazsınız. Vücudu lavmanla temizlemek fazla kilo sorununu çözmez.

Beslenme uzmanları Enterosgel’i modern bir arındırıcı sorbent ve hızlı kilo verme yolları ve programı gerekli bir adım olarak görüyor.

Evde En Hızlı Ve Etkili Kilo Verme

Diyet Yapmak

Diyet yapmak sandığınız kadar zor ve stresli değil. Tam tersine uzun zamandır yemediğiniz yiyecekleri düzenli olarak yiyebiliyor olmanız, egzersiz programı desteğiyle kilo verme diyeti ile kilo vermeniz kolaylaşıyor. Ekmek beslenmemizde önemli bir besindir. Tutarlı bir diyet uygularsanız kilo alımı kaçınılmazdır.

Bu nedenle diyet sırasında sağlıklı besinlere öncelik verilmelidir. Gerekirse diyet ve yiyecek seçimleri konusunda bir beslenme uzmanından veya sağlık uzmanından yardım almalısınız. Ayrıca diyet yaparken hedefler belirlemelisiniz. Vücudunuzu tanımak aynı zamanda hedeflerinize ulaşma yolunda önemli bir adımdır.

Yürüyüş Ve Egzersiz Yapmak

Sabahları egzersiz yapmak, egzersizi alışkanlık haline getirmeyi kolaylaştırır. Çalışmalar, sabah aerobikleri egzersizi, akşam aerobikleri egzersizine kıyasla dayanıklılığı arttırdığını göstermiştir.

Bu çalışmalar aynı zamanda egzersizin kalp atış hızınızı ve metabolizmanızı artırdığını ve böylece günün erken saatlerinde daha fazla kalori yakabileceğinizi de buldu. Biraz daha erken kalkıp egzersize zaman ayırabilirsiniz. Egzersiz yaptığınızda fiziksel enerjiyi saatlerce hissedebilirsiniz. Sabah egzersizleri saatlerce zihinsel performansı artırır.

Sağlıksız Ürünlerden Uzak Durmak

Az yağlı, sağlıklı yiyecekler listenin üst sıralarında yer alıyor ancak şekerli ve aşırı tuzlu yiyecekleri de azaltmaya çalışıyor. Şekerli yiyecek ve içecek tüketiminizi azaltarak beslenmenize katkıda bulunabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Diyet yapmaya başladığınızda aşağıdaki yiyecek ve içeceklerin alımını azaltarak yardımcı olabilirsiniz

Mevsime Ait Olan Meyve Ve Sebzeleri Tüketmek

Mevsimsel beslenme, iklim değişikliğine en büyük katkıyı sağlayan karbon emisyonunu azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda daha az doğal kaynak kullanarak ve kirlilik kaynaklarını azaltarak daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyor.

Yeterli sebze ve meyve tüketmek kanseri, kalp-damar hastalıklarını ve yüksek tansiyonu önler, başta sindirim sistemi olmak üzere birçok kronik hastalık riskini düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek yaşlanmayı geriletir.

Düzenli Uyumak

Çağımızın en büyük sorunlarından biri uykusuzluktur. Sürdürdüğümüz stresli hayat ve meşgul olmamız uykumuzun düzenliliğini etkiliyor. Uyku düzeninin bozulması bizi daha az üretken yapar ve gün içindeki enerjimizi azaltır. Bu nedenle düzenli uyku sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Çünkü düzenli uyku vücudunuzu yeniden ayarlar ve ruh halinizi tazeler.


    Mutlu Danışan Yorumlarımız